Metóda pieskovanie – Ako to funguje?

pieskovanie chaty

V prípade vyhľadávania slova pieskovanie sa môžete stretnúť s viacerými slovami ako tryskanie, mobilné pieskovanie, sódovanie, čistenie pieskom a ďalšie. Všetko funguje na podobnom princípe a nemusíte sa báť, že nájdete niečo iné. Samotne pieskovanie alebo tryskanie môžeme charakterizovať ako mechanické upravenie povrchu. Používajú sa dve metódy pieskovania a to je pneumatické tryskanie a tryskanie metaním. V tomto článku sa budeme venovať hlavne pneumatickému tryskaniu nakoľko je to práve služba, ktorú mobilne ponúkame.

Pneumatické tryskanie pracuje na princípe stlačeného vzduchu cez ktorý vysokým tlakom je striekané vybrané abrazívum na daný povrch. Pieskovanie sa používa už od nepamäti ako vhodný spôsob na odstraňovanie hrdze a starých náterov zo železa. Posledné roky prichádza nový trend pieskovania a tryskania, kedy sa tento spôsob začína používať aj na pieskovanie dreva(chaty, zruby, stropy), pieskovanie kameňa a tehál, ale aj na očistenie rôznych pamiatok, veteránov a mnoho ďalšieho. Dá sa povedať, že spôsoby použitia sú neobmedzené a výsledok naozaj stojí za to.
Ak si máte porovnať čas a aj výsledky pri štandardnom brúsení železa alebo dreva a pri využití pieskovania tak tieto hodnoty sú neporovnateľné. U väčšiny klientov je dôležitý výsledok a pieskovaním ho dokážete zaručiť nakoľko vysokotlakové abrazívum sa dostane do každej špáry a aj ťažko dosiahnuteľných miest.

Pieskovanie/tryskanie a ich sprievodne javy pri železe:

 • mechanické vyčistenie kovu od hrdze, ktorá sa nachádza na železe, odstránenie starých náterov železa
 • povrch je po opiesovaní drsnejší a vhodnejší na následne natretie alebo inú úpravu
 • odstránenie mastnoty a ďalších nečistôt, ktoré sa nachádzajú na materiály
 • Výsledok: železo je pripravené na natretie alebo pozinkovanie

Pieskovanie/tryskanie a ich sprievodne javy pri dreve:

 • odstránenie starej farby z dreva, odstránenie poškodeného a zošednutého dreva, odstránenie tmavého dreva, ktoré bolo poškodené počas požiaru
 • povrch je po otryskaní jemný a hladký nakoľko sa používa špeciálne abrazívum aby drevo neostalo drsné
 • odstránenie mastnoty a ďalších nečistôt
 • Výsledok: drevo je pripravené na nový náter alebo impregnáciu

Pieskovanie/tryskanie a ich sprievodne javy pri ďalších materiáloch:

 • odstránenie machu, betónu, farieb, oleja a ďalšieho
 • povrch je po opieskovaní vyčistený a je možné ho použiť pre ďalšiu prácu
 • odstránenie mastnoty, zvyškov betónu a ďalších nečistôt
 • Výsledok: daný povrch je pripravený na ďalšie použitie

 

Tlakové pieskovanie

Tlakové pieskovanie funguje na princípe uzatvorenej tlakovej nádoby s abrazívom. Abrazívum je následne vo vysokom tlaku vháňané do trysky. Pri mobilnom pieskovaní je tento tlak s abrazívom usmerňovaný cez hadicu vybranej dĺžky, kde na konci hadice sa nachádza tryska. Túto trysku smeruje pracovník na vybraný povrch a dochádza k pieskovaniu/tryskaniu. Táto metóda je veľmi účinná a presná nakoľko pracovník ovláda smer hadice. Naša mobilná pieskovačka je profesionálny stroj určený na pieskovanie a nejedná sa o klasické zastaralé riešenie samostatného kompresora do nádoby, ktorá pripomína veľký gulášový hrniec 😀 Vďaka novým technológiám, dokážeme veľmi presne nastaviť ľubovoľný tlak tryskania a taktiež množstvo abrazíva, ktoré ma vychádzať z trysky. Tým dokážeme efektívnejšie dané povrchy pieskovať a aj daný výsledok má vyššiu kvalitu ako pri zastaralých/klasických pieskovačkách.

Suché a mokré tlakové tryskanie/pieskovanie

Pieskovanie je možné vykonávať 2 spôsobmi a to je mokré alebo suché. Suché pieskovanie je štandardný spôsob pieskovania, kedy sa nepoužíva voda, ale len tlakový vzduch s abrazívom. Vtedy dochádza k prašnosti pri pieskovaní materiálu. To je štandardný výsledok pri pieskovaní nakoľko abrazívum naráža na daný materiál.
Mokré pieskovanie sa používa s použitím vody, kedy abrazívum vo vysokom tlaku sa dostáva aj do kontaktu s vodou. Pri takomto spôsobe dochádza k minimálnej prašnosti celého úkonu. Abrazívum aj ostatky po pieskovaní stekajú spolu s vodou a nedochádza k takmer žiadnej prašnosti. Tento spôsob sa využíva hlavne, keď nie je možné vytvárať prašnosť v okolí.

Abrazívum – aké poznáme?

Na trhu je veľké množstvo rôznych abrazív, ktoré je možné využívať pri pieskovaní/tryskaní. Abrazívum sa väčšinou vyberá na základe povrchu, ktorý sa bude pieskovať/tryskať.

Prečo sa rozhodnúť pre pieskovanie?

Pieskovanie poznáme na trhu už desiatky rokov, ale až poslednú dobu sa dostáva do širšieho povedomia ľudí. Je to výborný spôsob na odstraňovanie hrdze a farieb z rôznych materiálov. Posledné roky sa výrazne začalo mobilné pieskovanie používať v širokej škále pôsobnosti. Aktuálne sa pieskovanie používa už aj na drevo pri odstraňovaní starých náterov alebo poškodení dreva. Výborný a rýchly spôsob, ktorí ešte veľa ľudí nepozná, ale postupom času sa dostane k širšej verejnosti klientov. Štandardom pri pieskovaní je hlavne odstraňovanie hrdze a starých náterov zo železa. Napríklad sú tú korby aut, poľnohospodárske stroje, stavebné stroje, haly a ďalšie.
Ak si máte vyberať medzi brúsením a pieskovaním tak pieskovanie vyhráva. Stačí si pozrieť výsledky práce, časovú a finančnú náročnosť. Prečo sa má človek trápiť brúsením, keď dokáže pieskovačka urobiť prácu lepšie a hneď zastúpiť niekoľko ľudí naraz.

Pieskovanie hlavné výhody:

 • časová úspora práce
 • finančná úspora
 • lepší a rovnomernejší výsledok ako pri brúsení
 • mobilné pieskovanie, ktoré sa dostane do každej škáry a nedostupných miest
 • zastúpenie práce niekoľkých ľudí naraz

 

Chcete využiť naše služby? Kontaktujte nás na +421 948 047 451 alebo info@tryskaci.sk

Mohlo by sa Vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *